Izbor i obrada fotografije, zadatak je koji ponavljamo kod svake nove objave na blogu. Ljubitelji dobre fotografije obično ga obavljaju sa radošću.
Lični stil, sklonosti i ukus bitno razlikuju ove izbore kod različitih blogera. Neko će želeti više fotografija raspoređenih duž teksta, neko foto-galeriju sa nekoliko fotografija u nizu. Možda je ilustracija (crtež) ili infografika vaš izbor. Tema bloga, odnosno konkretnog posta takođe je važan faktor za izbor i upotrebu fotografija.
Ono što je isto za ove različite pristupe je ovih pet jednostavnih koraka:
- pronalaženje i izbor fotografije
- opsecanje (crop) ako želimo drugačiji izrez fotografije
- skaliranje – smanjenje rezolucije uz zadržavanje odnosa strana
- smanjivanje „težine“ fotografije u kilobajtima
- preimenovanje fotografije u skladu sa temom teksta i ključnim rečima u alt tagu

Izbor i obrada fotografije – primer pet koraka
Naš zadatak – zahtev koji sam sebi postavio je bio sledeći:
- Odabrati zanimljivu, lepu i za potrebe članka odgovarajuću fotografiju
- odbaciti višak ako postoji
- pripremiti fotografiju, rezolucije 600 x 800 pixela
- da njena težina (veličina u bajtima) bude do 100 kilobajta
- imenovati je i napisati alt tag za potrebe SEO-a
Fotografija iznad finalni je rezultat našeg procesa obrade. U nastavku teksta možete videti (po koracima) kako smo do ovog rezultata došli.
Prvi korak: pronalaženje – Izbor i obrada fotografije
Fotografija koju ovde koristima za primer je iz lične zbirke. Imam dozvolu „modela“ kao i njenih roditelja za objavu na ovom blogu. O dozvolama, pravima i zaštiti prava, kako autorskih tako i prava na privatnost, biće više reči u posebnom tekstu. Izabrao sam je jer, pored toga što mi je veoma draga, predstavlja dobar materijal za primer i ilustraciju ove teme.

Ovde imamo sve izvorne podatke za izabranu fotografiju. U pitanju je snimak ekrana (screenshot) prikaza. Vidimo naslov koji je redni broj u kameri, originalnu rezoluciju 1944 x 2592 (preveliku za naš blog) kao i veličinu (težinu) u MB ( megabajtima).
Ova tri broja nam govore da je fotografija znatno kvalitetnija nego što je nama potrebno za prikaz na blogu. Prikaz bi bio odličan i ako ovu fotografiju koristimo bez izmena, ali bi brzina učitavanja, i naš SEO trpeli ozbiljnu štetu.
Drugi korak: opsecanje – kropovanje
Originalna fotografija iako lepo kadrirana, ima nešto malo „viška“. Novi izrez nam daje i novu fotografiju… Uostalom i tu fotografija govori bolje pa pogledajte sami.

Treći korak: skaliranje
Preveliku rezoluciju veoma lako smanjujemo ovom optimizacijom. Zadržavamo odnos strana da naša fotografija ostane proporcionalna a smanjujemo rezoluciju (broj piksela) na željenih 600 x 800.


Za veći prikaz kliknite na sliku. Obrada je rađena u programu GIMP. Više o upotrebi i konkretnim koracima u novim člancima.
Četvrti korak: smanjivanje težine
Oba prethodna koraka su doprineli smanjenju „težine“ ovaj treći treba da učini odlučujući pomak u tom pravcu. Fotografiju želimo sačuvati sa smanjenim kvalitetom (većom kompresijom) a da nam njen prikaz i dalje bude zadovoljvajući. Ovde iskustvo i eksperimentisanje zaista pomažu. Naći pravu meru vremenom će biti sve lakše…

Smanjenje na pedeset procenata kvaliteta nije naš doživljaj fotografije primetno promenilo, ali je njenu težinu umanjilo za više od deset puta.
Peti korak: preimenovanje i objava sa alt tagom
Pri prethodnom koraku bilo je već moguće sačuvati fotografiju pod imenom za objavu. Ako to nismo uradili tada , sada je pravi trenutak. Ime fotografije piše se malim slovima bez praznina između reči. Umesto praznina koriste se srednje crtice kao u sledećem preimeru: dobro-ime-fotografije.jpg . Alt tag je veoma važan jer ima nekoliko korisnih namena. Potrebno je popuniti ga opisom fotografije, a u poneki ubaciti i ključnu reč.
Izbor i obrada fotografije – zaključak
Moj zadatak je obavljen, fotografija je manja od 100 kilobajta, u željenoj rezoluciji i sa lepo struktuiranim imenom. Pri postavljanju popuniću alt tag sadržajem koji ima u sebi ključnu reč ili nešto vezano za temu teksta. Ovde je u primeru korišćen GIMP, odlićan i besplatan alat. Više je desetina alata ili veb mesta koja vam mogu obaviti ove jednostavne a važne korake u pripremi foto-sadržaja. O njima neki drugi put.

Na kraju pisanja sledi i objava a naš partner i veoma korisni pomoćnik u pripremi ovog teksta Yoast – plugin, kaže da je zadovoljan.

Nadam se da će i ponekom čitaocu ovaj post biti koristan. Pogotovo ako je i sam bloger.